Máte rádi železnice a vláčky?

Pak se musíte svézt místní mašinou na 12ti kilometrové trati z Tanvaldu do Harrachova, které se mezi lidmi říká

“Kořenovská zubačka”

nebo také “Polubenka”. Tato trať zůstala v provozu z původní 59ti kilometrové rakousko-pruské spojnice mezi Tanvaldem a dnešním polským městem Jelenia Góra.

.. úsek z Tanvaldu do Kořenova

byl v roce 1992 prohlášen Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku a je velmi oblíbeným místem pro obdivovatele železnic a technických památek z celé Evropy. Jedním z největších lákadel tohoto úseku je dodnes dochovaná 4,43 km dlouhá dvoupásová Abtova ozubnice v ose koleje na 7 kilometrovém úseku Tanvald – Kořenov, která umožňuje překonat nejstrmější úsek, a to výškový rozdíl 235 metrů, maximálním stoupáním až 58 promile, které je největším v České republice. Se svou délkou sedmi kilometrů jde sice o trať nepatrné délky, ale mezinárodního významu, protože kvůli tomuto extrémnímu stoupání byla tato trať vybavena právě ozubnicí, což je věc, kterou u nás nikde jinde neuvidíte. Tato

.. trať vede až na hřeben Jizerských hor

a spojuje je s Krkonošemi, takže k sobě poutá pozornost jak železničních fandů, tak turistů a lyžařů.

.. k nástupu využijte tanvaldské nádraží

a navštívit můžete také Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově, které je přímo na vlakové zastávce a je otevřeno v letní (červen – září) i zimní (leden – březen) sezoně, mimo sezonu je uzavřeno.


[58]