Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

je jediným svého druhu v České republice a bylo založeno v roce 1904. V nádherné secesní budově v Jablonci nad Nisou si můžete prohlédnout sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí a plaket. Souvisí s fenoménem Jablonecka, který proměnil zdejší kraj v místo s celosvětově uznávanou tradicí sklářského a bižuterního průmyslu. Dodnes je známa tradiční jablonecká skleněná a kovová bižuterie značky JABLONEX.

Bižuterie

Stálé expozice vám nabídnou mimo jiné unikátní soubor historických šperků a oděvních doplňků, z nichž některé jsou staré téměř tři tisíce let. Exkluzivní šperky a doplňky jsou uspořádané podle jednotlivých evropských uměleckých stylů od doby železné po secesi. Větší prostor je dán bižuterii z plastu a dřeva a vystavuje i v minulosti populární céčka a korálkové závěsy.

Knoflíky

Nově rozšířená kolekce knoflíků obsahuje přes 2000 jedinečných vzorů. Současně muzeum vytvořilo také efektní akvárium se svítícími perličkovými rybičkami nebo peep show — tříminutovou smyčku nejpovedenějších kalendářů někdejšího Jablonexu.

Expozice skla

je největší stálou výstavou svého typu u nás a seznámí nás s českým sklem sedmi století. Novinkou je například set navržený v roce 1913 pro následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d´Este, či toaletní lisované a broušené sklo z meziválečného období či výběr z produkce luxusní rakouské značky Riedel, která má své kořeny v Jizerských horách.

Součástí expozice je samoobslužný muzejní program pro děti v podobě pracovních listů, díky nimž si vaše děti odnesou více než krásné zážitky.

aktuálně z muzea

Muzeum, 21 km – 27 min od Chaty Jasan

Mapa trasy do muzea v podobě QR kódu

Mapa trasy do Muzea skla v Jablonci nad Nisou


[68]