Sklárna Novosad a syn v Harrachově

je soukromá, nejstarší fungující sklárna v Čechách a pravděpodobně i na světě. Dochovala se zde tradiční ruční výroba sklářskými píšťalami a foukání do dřevěných forem, tedy technika, která nebyla dodnes překonána. Byla založena před rokem 1712 na jilemnickém panství hrabat Harrachů. V době, kdy je automatizovaná výroba skla dotažena téměř k dokonalosti, zůstává tato sklárna zaměřena výhradně na ruční výrobu.

Chcete si zkusit foukat do sklářské píšťaly?

To můžete v rámci exkurze fungujícím provozem, kdy na vlastní oči uvidíte práci sklářských mistrů. Sami jsme viděli, jak vznikají sklenice na víno. Při hutní výrobě první sklář – foukač, nabere ze sklářské pece sklo na sklářskou píšťalu a do dřevěné formy vyfoukne tvar kalíšku. Poté předá kalich i s píšťalou kolegovi na lavici. Tento sklář z kousku skla vytvaruje tenký stonek. Poslední sklář z celé skupiny pak dotvoří “dýnko”, základnu celé sklenice. Následně hotová sklenice odjíždí i s píšťalou do chladicí pece. Na výrobě jedné sklenice se zpravidla podílí pět mužů a jeden pomocník, jde-li o náročnější sklenici, pak i skupina o sedmi a více lidech. Následné obrušování se provádí opět ručně na vodorovném brusném kotouči.

Prohlédněte si muzeum a minipivovar,

kde musíte ochutnat místní pivo. Z restaurace je možné sledovat prosklenou stěnou ruční výrobu skla, která toto místo proslavila po celém světě.Součástí exkurze je i unikátní 100 let stará historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou. Vše je v téměř původní podobě a plně funkční.

Sortiment výroby tvoří luxusní nápojové sklo, užitkové sklo a křišťálové lustry.

aktuálně ze sklárny

Mapa trasy do sklárny v Harrachvě

Mapa trasy do Sklárny v Harrachově


[69]