Osada Jizerka a Safírový potok

jak je již uvedeno v článku “Pytlácké kameny”, stojí za návštěvu v každém ročním období. Osada Jizerka je malebná osada, kde se nachází několik stavení rozesetých mezi rašeliništěm Malá jizerská louka a čedičovým vrchem Bukovcem. Tyto chalupy a chaloupky horského typu jsou většinou celodřevěné, některé s dekorativními prvky.

Historie osady Jizerka

rozhodně není bez zajímavosti. Již v 15.století sem přišla řada italských prospektorů (hledačů drahých kovů a kamenů), po nichž je pak pojmenován Vlašský hřeben na kterém pramení Safírový potok. Na Jizerce jsou později nalézány safíry, rubíny, vzácně smaragdy a další drahokamy, které toto naleziště proslavily po celé Evropě, když v 16.století zde byl vybudován důl na těžbu drahých kamenů. I dnes se zde dají nalézt až 2 cm velké safíry nádherných barev, průsvitné a temně modré, zelené, žluté a oranžovohnědé. Ale pozor..je zde přísný zákaz rýžování!

Safírový potok je vyhlášen národní přírodní rezervací.

Více zde

Informační tabuli věnovanou Safírovému potoku najdete na naučné stezce Rašeliniště Jizerky a Bukovec. Šest kilometrů dlouhá stezka začíná u silnice z Horního Polubného a vede dál přírodní rezervací Bukovec okolo čedičového lomu a přes vrchol Bukovec. Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky je konečnou téhle stezky.

Více zde: http://www.region-jizerskehory.cz/turisticke-zajimavosti/zajimava-mista/safirovy-potok/

Historie Jizerky jako sklářské oblasti se pak začala psát v roce 1829, kdy nově postavená sklářská huť se třemi pecemi začíná vyrábět. Výroba skla je pak ukončena pak v roce 1911, dosud se v osadě zachovalo několik souvisejících staveb,jako pila, pekárna a Panského dům majitele sklárny.

Muzeum Jizerských hor

umístěné právě zde v osadě Jizerka jistě dokládá význam této osady v její historii. Nachází se v budově bývalé školy,kdy jako návštěvník se můžete seznámit nejen s historií celých Jizerských hor, ale velká část expozice je věnována přímo samotné Jizerce. Stavení leží na jedné z odboček z hlavní silničky protínající Jizerku,kdy u rozcestí mezi Panským domem a novou sklárnou již najdete ukazatel směřující k muzeu.

Z chaty Jasan v Kořenově můžete vyrazit buď na kole po červené směr Osada Jizerka a nebo autem asi za 15 minut

Safírový potok, Osada Jizerka, Jizerské hory, Chata Jasan v KořenověSafírový potok, Osada Jizerka, Jizerské hory, Chata Jasan v KořenověSafírový potok, Osada Jizerka, Jizerské hory, Chata Jasan v KořenověSafírový potok, Osada Jizerka, Jizerské hory, Chata Jasan v Kořenově


[207]