Jizerkami “ po svých “…

Nejen pro lyžaře a cyklisty mají Jizerske hory připraveny plno krás. Pokud jste milovníky pěších výletů po přírodních rezervacích, skalních vyhlidkách či vrcholků hor, jste tady na správném místě.

Co třeba rašeliniště ? …

Rašeliniště v Jizerských horách začala vznikat hned po skončení poslední doby ledové, zhruba před 10 tis.lety. V horách je přes 50 rašelinišť o celkové ploše přesahující 250 ha, jejich mohutnost je až několik metrů do hloubky. Největšími rašeliništi jsou Rašeliniště Jizery a Rašeliniště Jizerky. Většina rašelinišť je přísně chráněna a tedy běžně nepřístupná, Rašeliniště Jizerky a Na Čihadle jsou částečně zpřístupněny.

Tak nejprve Rašeliniště Na Čihadle…

Nachází se mezi Smědavskou horou a Černou horou a leží ve výšce 950 – 980 m.n.m. Rašeliniště spolu s rašelinným lesem a menším rašeliništěm Žďárek bylo vyhlášeno Státní přírodní rezervací v roce 1987. Místo bylo pojmenováno podle čihařů, kteří zde lovili ptáky na tahu. Pramení zde Černý potok (rozvodí Baltského moře) a říčka Jedlová (rozvodí Severního moře). Rašeliniště je snadno přístupné z Hejnic po Stolpišské silnici.

… a jestě Rašeliniště Jizerky

Jedná se o národní přírodní rezervaci nalézající se severně od obce Kořenov, kterou prochází naučná stezka, vede podél Jizerské silnice z Jizerky na Smědavu, je to jediné rašeliniště v horách, kde v minulosti byla těžena rašelina pro potřebu lázní Libverda. Z náplavů podél břehů Safírového potoka a Jizerky, do které se vlévá, byly už v 16. století rýžovány vzácné nerosty jako rubin, safír, ametyst, topas, beryl, aj. a krátce také zlato).

… a putování můžete zakončit na Rašeliništi Jizery

Je označováno jako Velká Jizerska louka, od roku 1960 jde o národní přírodní rezervaci, která se rozkládá podél toku Jizery v údolí pod Středním jizerským hřebenem. Jde o největší rašeliniště v České republice, tedy asi nejcennější přírodní lokalita hor s mrtvými říčními rameny, písčinami a porosty kleče, také zde roste jalovec, smrk, bříza karpatská a další typické rostlinstvo.

foto: Jirka Jiroušek http://www.nebeske.cz


[56]